نصب و راه‌اندازی فیلتر هارمونیک Revcon (بخش دوم)

فیلتر هارمونیک Revcon

پس از تهیه فیلتر هارمونیک نیاز به نصب و راه‌اندازی فیلتر هارمونیک Revcon در شبکه برق سیستم می‌رسد. اگرچه این کار بسیار تخصصی و نیازمند دانش تخصصی است اما تیم بنیان صنعت تدبیر یکتا تامین کننده فیلترهای هارمونیک اکتیو و فیلتر هارمونیک پسیو Revcon با تهیه یک فایل آموزشی نکات کلی و اولیه جهت نصب فیلترهای هارمونیک Revcon را در قالب یک مقاله جمع آوری و ارائه کرده است. در ادامه به مطالعه این مقاله و بررسی نکات آن می‌پردازیم. در بخش اول مقاله نصب و راه اندازی فیلتر هارمونیک Revcon به بررسی نحوه نصب مکانیکی فیلتر هارمونیک Revcon پرداختیم. در این مقاله به بررسی نکات نصب الکتریکی فیلتر هارمونیک Revcon میپردازیم.

نصب الکتریکی

به طور کلی نصب فیلتر هارمونیک Revcon شامل دو بخش نصب مکانیکی و نصب الکتریکی می‌شود. ابتدا به بررسی نصب مکانیکی و سپس به بررسی نصب الکتریکی فیلتر هارمونیک Revcon خواهیم پرداخت.

یک نکته مهم

اگر قرار است فیلتر هارمونیک Revcon را در شبکه برقی غیر از شبکه های معرفی شده در زیر بهره برداری کنید با متخصصین شرکت بنیان صنعت تدبیر یکتا تماس برقرار کنید تا شبکه شما را به صورت تخصصی بررسی و نکات مورد نیاز جهت نصب را به شما اعلام کنند یا با ارسال متخصصین و کارشناس های فیلتر هارمونیک Revcon ، فیلتر هارمونیک را در سیستم شما نصب و راه اندازی کنند. شبکه هایی که نصب فیلتر Revcon در آنها بلامانع است به شرح زیر است:

  • شبکه برق با اتصال ستاره زمین شده به صورت مستقیم
  • شبکه برق با اتصال ستاره زمین شده به صورت غیر مستقیم
  • شبکه برق با اتصال ستاره ایزوله

همچنین شاید برایتان جالب باشد که بدانید در شبکه های برق با THD ولتاژ بالای 5 درصد یا تغییرات فرکانس بالای 2 درصد و بار غیر متعادل بیشتر از 3 درصد، تجهیزات سریعتر دچار خرابی میشوند.

اصول عملکردی فیلتر هارمونیک Revcon

در مقاله صفر تا صد فیلتر هارمونیک پسیو به بررسی عملکرد فیلتر هارمونیک پسیو و در مقاله “فیلترهای هارمونیک اکتیو” به بررسی عملکرد فیلتر هارمونیک اکتیو پرداختیم. در این مقاله با تکنولوژی پیشرفته فیلتر هارمونیک Revcon آشنا میشویم.
فیلتر هارمونیک Revcon از یک سلف L0 و یک سیستم جذب هارمونیک دو مرحله ای تشکیل شده است. مدار جذب هارمونیک هایی از مرتبه 5 را برای یک شبکه هارمونیکی مشخص حذف میکند. عملکرد فیلتر بر حسب THD جریان به عنوان تابعی از بار متفاوت است.

فیلتر هارمونیک Revcon
شکل 1- فیلتر هارمونیک Revcon

توجه داشته باشید که اگر سیم بندی فیلتر هارمونیک اشتباه باشد، عملکرد سیستم کنترلی دچار اختلال میشود.

کابل کشی

سطح مقطع کابل ها بر اساس جریان عبوری و همچنین نوع نصب و دمای محیط تعیین میشود. همچنین باید افت ولتاژ در انتخاب آن ها در نظر گرفته شود. در این مورد بهتر است استاندارد های جهانی بررسی و مطالعه شود.
اتصالات باید تا حد امکان کوتاه باشد تا از اثر القایی کابل ها صرف نظر شود. همچنین در صورت نیاز فیلتر های EMC در طول مسیر نصب شود. همچنین هادی های حفاظتی و سیستم ارتینگ باید به صورت اصولی به دستگاه متصل شوند.

فیوز

جهت جلوگیری از آسیب های الکتریکی به دستگاه و آتش سوزی احتمالی باید فیوزهای حفاظتی در مسیر فیلترهای هارمونیک قرار داده شود. انتخاب این فیلترها بر اساس استانداردها و جریان های مجاز و ولتاژ سیستم انجام شود. همچنین سرعت قطع فیوزها نیز حائز اهمیت است و باید در محاسبات تاثیر داده شود.

چرا فیلتر هارمونیک Revcon

شرکت روکون (Revcon) با بیش از دو دهه سابقه در زمینه مهندسی و طراحی ادوات الکترونیک قدرت فعالیت دارد. تجربه بالا، تکنولوژی ساخت، قیمت مناسب و توجه به نیاز صنعت از ویژگی هایی است که این شرکت را از رقبا متمایز می سازد. فیلتر های هارمونیک ورودی Revcon یکی از تجهیزات تخصصی و پرکاربرد در صنایع مختلف اعم از نفت و گاز، پتروشیمی و سیمان و ‌‌… جهت جبران سازی اثرات سویچینگ و هارمونیک تولیدی درایو ها بر روی شبکه برق می باشد.
فیلتر هارمونیک Revcon دارای سیستم متمایز و چند سطحی است که این تکنولوژی باعث شده است تا با هزینه کمتر شکل موج ولتاژ و جریان بهتر و با اعوجاج کمتری در شبکه داشته باشید.
علاوه بر فیلتر هارمونیک شرکت بنیان صنعت تدبیر یکتا نماینده امترون در ایران تامین کننده انواع تجهیزات هیدرولیک شامل جک‌ها، سیلندرهای هیدرولیکی با ظرفیت و اندازه های مختلف، شیر، پمپ و واحدهای کنترلی هیدرولیکی، پمپ و موتورهای هیدرولیک فشار بالا، سیستم های کنترل هیدرولیک پیچیده،ولو و محصولات خاص هیدرولیک از برندهای معتبر دنیا مانند Enerpac و بوش – Bosch Rexroth میباشد. علاوه بر این می‌توانید برای دریافت مشاوره تخصصی جهت تامین تجهیزات وگ و همچنین سایر تجهیزات صنعتی شامل بخش الکتریکی فیلترهای هارمونیک، درایو امترون، سافت استارتر موکوتک و سافت استارتر امترون،الکتروموتور زیمنس، الکتروموتور وگ، درایوهای ریجنریتیو و درایو ولتاژ متوسط (MV)، انواع سنسورها و ابزار دقیق و تجهیزات مکانیکی و هیدرولیکی شامل گیربکس فلندر،کوپلینگ Voith، کوپلینگ Rossi و … با متخصصین شرکت بنیان صنعت تدبیر یکتا ارتباط بگیرید.