نصب و راه‌اندازی فیلتر هارمونیک Revcon (بخش اول)

فیلتر هارمونیک Revcon

پس از تهیه فیلتر هارمونیک نیاز به نصب و راه‌اندازی فیلتر هارمونیک Revcon در شبکه برق سیستم می‌رسد. اگرچه این کار بسیار تخصصی و نیازمند دانش تخصصی است اما تیم بنیان صنعت تدبیر یکتا تامین کننده فیلترهای هارمونیک اکتیو و فیلتر هارمونیک پسیو Revcon با تهیه یک فایل آموزشی نکات کلی و اولیه جهت نصب فیلترهای هارمونیک Revcon را در قالب یک مقاله جمع آوری و ارائه کرده است. در بخش دوم مقاله نصب و راه اندازی فیلتر هارمونیک Revcon به بررسی نحوه نصب الکتریکی فیلتر هارمونیک Revcon پرداختیم. در ادامه به مطالعه این مقاله و بررسی نکات آن می‌پردازیم.

نصب مکانیکی

به طور کلی نصب فیلتر هارمونیک Revcon شامل دو بخش نصب مکانیکی و نصب الکتریکی می‌شود. ابتدا به بررسی نصب مکانیکی و سپس به بررسی نصب الکتریکی فیلتر هارمونیک Revcon خواهیم پرداخت.

نکات اولیه

در این بخش نکات ابتدایی جهت نصب مکانیکی بیان شده است.

  • ماژول فیلترها حتما باید به صورت داخلی (Built-in) استفاده شود.
  • فضای مناسب جهت نصب فیلتر هارمونیک در نظر گرفته و پیش از خرید به خوبی بررسی شود. به عنوان مثال چند فیلتر هارمونیک می‌توانند در یک تابلو در کنار یکدیگر نصب شوند.
  • حداقل 150 میلی متر فضای خالی بالا و پایین تابلو در نظر گرفته شود.
  • تهویه طبیعی جهت خنک سازی باید در نظر گرفته شود.
  • در محیط هایی که آلودگی بیش از اندازه است مانند محیط های دارای گرد و غبار، چربی یا گازهای خطرناک نیازمند اقداماتی جهت بهبود وضعیت تابلو است. به عنوان مثال تهویه اضافی به کمک فن یا تمیز کردن مرتب تابلو می‌تواند گزینه های خوبی باشد.
  • دمای مجاز عملکرد فیلتر هارمونیک در منوال آن مشخص است با مطالعه آن یا پرسش از متخصصین دستگاه فیلتر هارمونیک سعی کنید تا دمای محیط و دمای کاری از این دما کمتر باشد.
فاصله 150 میلی متری مجاز جهت نصب تابلو فیلتر هارمونیک Revcon
شکل 1- فاصله 150 میلی متری مجاز جهت نصب تابلو فیلتر هارمونیک Revcon

نکته: از لمس کردن سطح داغ تابلو بپرهیزید. تماس مستقیم میتواند باعث سوختن پوست و آسیب دیدگی شود.

درجه حفاظتی و نکات مهم فیلتر هارمونیک Revcon

تابلو برقی که جهت نصب فیلتر هارمونیک Revcon در نظر گرفته شده است به طور معمول دارای IP 20 است که یعنی در برابر ورود آب حفاظتی ندارد و حفاظت اولیه جهت جلوگیری از ورود اشیا خارجی به تابلو برق آن صورت گرفته است. فضای آزاد ماژول ها طبق شکل 1 باید حداقل 150 میلی متر باشد. دمای محیط ماژول فیلتر نباید بالاتر از 70 درجه سانتی گراد باشد که این مقدار با توجه به ارتفاع کاری سیستم متغیر است اما به طور معمول عدد 70 درجه به عنوان رفرنس اصلی در نظر گرفته می‌شود.
نکته قابل توجه دیگر این است که فیلتر هارمونیک Revcon قابلیت نصب در کنار درایو امترون و هر درایو فرکانس متغیر دیگری را دارد.

نصب و راه اندازی

مونتاژ مناسب در نظر گرفته شده برای فیلتر هارمونیک Revcon به صورت عمودی است به طوری که ترمینال ها در پایین تابلو قرار گیرند. هنگام نصب در تابلو برق باید از تهویه مناسب هوا و گردش هوا اطمینان حاصل کنید. دمای مستقیمی که فیلتر می‌تواند تحمل کند 45 درجه سانتی گراد است و نباید دمای مستقیم بیشتر از این مقدار شود.
ورودی و خروجی هوا در بالا و پایین تابلو تعبیه شده است. تا حد امکان نباید توسط کابل ها و دستگاه های دیگر بسته شده و تهویه هوا را دچار اختلال کند. در صورت نصب بیرونی فیلتر هارمونیک Revcon پیشنهاد میشود تا از ریل، سینی و صفحات مخصوص نصب استفاده شود.
توجه کنید که در صورت رعایت نکردن موارد فوق، امکان آتش سوزی و اضافه دما سیستم بسیار بالا می‌رود.

تهویه هوا

با توجه به اینکه سیستم فیلتر هارمونیک Revcon توسط هوا خنک می‌شود، تهویه هوا و حرکت آن در بالا و پایین تابلو باید به صورت آزادانه باشد. بنابراین اگر ماژول های فیلتر هارمونیک در داخل تابلو برق یا تابلو های صنعتی مخصوص قرار میگیرند باید تهویه هوای مناسب برای آن در نظر گرفته شود. در صورتی سیستم فیلتر هارمونیک Revcon در کنار درایو امترون یا هر درایو دیگری قرار گیرد باید گرمای تولید شده توسط درایو نیز در محاسبات حرارتی بررسی شود و مورد مطالعه قرار گیرد و در نهایت یک راه حل برای خنک سازی تمام مجموعه ارائه شود. اگر ماژول ها قرار است روی دیوار قرار گیرند باید هوا از طریق شکاف هوایی بین دیوار و ماژول حرکت کند تا بتواند عملیات خنک سازی و تهویه را انجام دهد. شکل 2 به خوبی این مساله را نشان داده است.

نصب صحیح ماژول فیلتر هارمونیک Revcon بر روی دیوار
شکل 2- نصب صحیح ماژول فیلتر هارمونیک Revcon بر روی دیوار

در صورت نصب روی ریل، سیستم نیازمند پنل پشتی نیز می‌باشد تا ماژول ها به اندازه کافی خنک شوند.

برای مطالعه بخش دوم این مقاله میتوانید از لینک دسترسی داشته باشید.